Anasayfa   Forum   Haber   Resim   Video   İletişim   
Iğdır Belediyesi Berat Kandili Dolayısıyla Camilerde Vatandaşlara Kandil Simidi İkram Etti  |  Iğdır Belediyesi Eşbaşkanı Eylem Çelik: Bize Düşen Görev Halka Hizmet Etmek  |  Iğdır Belediyesinin 2019 Yeni Dönem İlk Meclis Toplantısını Yaptı  |  TEMA VAKFI İL TEMSİLCİLİĞİNDEN ZİYARET  |  Iğdır Belediyesi Kendi Serasında 80 Bin Çiçek Fidanı Ekti  |  MECLİS ÜYESİ SEÇİLEN ALİ OSMAN ŞEK VE ERCAN AKSOY PARTİLERİNE DÖNDÜLER  |  KONAKLI MAHALLESİNDE YAPILMASI PLANLANAN DOĞALGAZ VE PARKE ÇALIŞMALARI İÇİN ÖN İNCELEMELER YAPILDI  |  BELEDİYE EŞBAŞKANLARINI ZİYARET  |  İL GENEL MECLİSİNE HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ  |  İŞKUR İl Müdürü Hükümlü Ve Engelli Projelerini Ziyaret Etti.  |  
ANA SAYFA HABER RESİM VİDEO YAZILAR DUYURU Z.DEFTERİ İLETİŞİM
ÜYE OL / GİRİŞ
Kategori
Haberler
Resimler
Yazılar
Fıkra
Köşe Yazıları
Şiir
Güzel Sözler
Tarih
Slayt
Iğdır'ın Yüreğine Dokunanlar Iğdır'ın Yüreğine Dokunanlar
Genel Kültür
Avanak Avni ve Karikatür
İstatistik
Bugün  Toplam 
 Tekil 235  1217546 
 Online
 IP 3.90.12.112 
Son Yazılar
BİNBİRSURAT
CHP MEDYA DUVARINI AŞINCA…
DEVRİM NEDİR HANGİ TARİHSEL OLAYLAR DEVRİM KABUL EDİLİR
Botan Yöresinde Bir Hafta-1
NUHUN GEMİSİ OPERASYONLARI
Köşe Yazıları Akay AktaşKonu Eklemek için Üyelik Seviyeniz Yetersiz

AZERİCE-AZERBAYCAN TÜRKÇESİ LEHÇE VE MÜCAHİT ÖZDEN HUN’UN YAZDIKLARININ

           

AZERİCE-AZERBAYCAN TÜRKÇESİ LEHÇE VE MÜCAHİT ÖZDEN HUN’UN YAZDIKLARININ TOŞİBACA DEĞERLENDİRİLMESİ

09/04/2019


Mücahit Hun'un Yeşil Iğdır'da Azerice-Türkçe ve lehçeler üzerine yazdığı yazıya bir arkadaşımın verdiği cevap üzerine bir bardak suda fırtına koptu sanki.
Bir milleti millet yapan ön önemli unsur dildir. Diğer öğeler sonra gelir. Biz bir insanın yüzüne, kafatasına bakarak kimliğini tanımlayamayız. Ama dili ile onun hangi milletten olduğunu hemen belirleriz,
Bu noktada kişinin aidiyeti, kendini hangi milletten sayması çok daha önemlidir.
Nitekim Azerbaycan lideri Aliyev, iki devlet bir millet diyerek bu aidiyeti kişiler, bireyler bazından çıkarıp devlet katına yükseltmiştir.
İranlı Azeri kökenli birine, Azeri dediğimizde kızıyor ve kendisinin Türk olduğunu şiddetle vurguluyor.
Azer ateş demektir. Azerbajigan-Azerbaycan, ateş yöresi, Azeri de bu yörede oturan insan anlamındadır. Ki bu coğrafyada Türkler ezici çoğunlukta olduğu içinde onlara Azeri denilmesini yadırgamayalım. Yani Azerbaycan bir ırk adı değil bir coğrafya adıdır. Tıpkı Kafkasya, Mezopotamya,Balkanlar gibi. İster Farslar Azeri kelimesini türetmiş olsun ister Ruslar. Artık galatı meşhur olmuştur
Ben öncelikle ve genel hatlarıyla Türk dilinin özelliklerini belirtmek istiyorum.
-Ural Altay dil grubundan olup, sondan eklemeli bir dildir.
Göz,gözü,gözlük,gözlükçü,,,gibi
-Özne+nesne+yüklem dizilişi esastır. Devrik cümle pek seyrek ve üslup kaygısı ile kullanılır.
-Ben yarın Erzurum'a gideceğim.
-Önemsenen öğe illaki yükleme yaklaştırılır.
Ben Erzurum'a yarın gideceğim-Ben yarın Erzurum'a gideceğim. Birinci cümlede zaman, ikinci cümlede mekân önemsenmektedir.
Büyük ve küçük ses uyumu ve bir çok yerde sessiz uyumu vardır. Bunlar o kadar önemli kurallardır ki yabancı kelimeleri bile Türkçeleştirir adeta.
Aliminyum-alaman, cameşur- çamaşır, charşenbe-çarşamba, stop-istop, kitab-kitap...gibi
Türkçede kelime sayısı az gözükmekle birlikte yaratılan kombinezonlar, Türkçedeki kelime sayısını on binlerden yüz binlere çıkarır.
Güzel kelimesi İngilizcede “beautiful” olarak karşılanırken, Türkçe'de, tıpkı on tane rakamla, trilyonların yazılması ya da sekiz nota ile çok zengin müzik eserlerinin yaratılması gibi.
güzel elbise-sıfat
güzel konuşuyor-zarf
güzel güzel oynayın-ikizleme olabiliyor.
Buraya kadar kimsenin bir diyeceği olmasa gerek.
Ancak bir ırk-budun-kavim-millet adına ne derseniz deyin yüzyılları aşan süreçlerde Japon denizinden-Pasifik Okyanusundan taa Baltık Denizine, Galiçya’ya, Sibirya’dan Afrika'ya, Hindistan'a kadar ulaşan bir topluluk.
Bu kadar geniş bir coğrafyada yaşayan, devletler kuran, yerleşen göçen, kaynayan, kaynaşan bir halkın, ne ırkının ne de dilinin saf, arı olması beklenemez.
Diğer yandan bu halk kendi yaşam biçimine pek uygun olan GÖK Tanrı dinini çeşitli nedenlerle bırakmış, Budizm, Konfiçyüs-Yahudilik-Hıristiyanlık-İslamiyet gibi dinlere geçmiş ve doğal olarak da diline pek çok Türkçe olmayan kelimeler girmiştir. Bunun üzerine, Gök Türkçe-Uygur-Kiril-Arap ve Latin alfabelerini de kabul ettiğini hesaba kattığımızda Türkçe gibi sağlam ve matematiksel kuralları olan dil dahi, etkilenmiş, kelimeler, ekler, tamlamalar almıştır. Ama bunların çokluğu ya da etkisi dilin ana yapısını bozamamış ve o kuraları ile yaşamaya devam etmiştir.
Tarihsel süreç içerisinde Türklerin ana yurdu olan Ortaasya’da ki Türkçe ile, biraz daha batıdaki yani bu günkü Türkmenistan-Azerbaycan Doğu Anadolu’nun bir kısmının kullandığı Türkçe ile Anadolu’daki Türkçe gerek yazı ve gerekse konuşma dilinde bariz farklılıklar göstermeye başlamış ve Türkçe 3 ana lehçeye ayrılmıştır.Çağatay-Azeri-Anadolu Türkçeleri olmak üzere.Ancak günümüzde
Lehçeler, bir dilin bilinmeyen, çok eski dönemlerinde ayrılmış kollarına denir. Başka bir deyişle, bir dilin birbirinden uzak bölgelerde, çeşitli nedenlerle, ses, söz dizimi ve söz varlığı bakımından değişikliğe uğramış biçimine lehçe (Alm: Dialekt; Fr: dialecte; İng: dialect) denir.
Tanımlardan da anlaşılacağı gibi, 'ağız'da genellikle ses ve söyleyiş farklılığı varken, lehçede ses ve söyleyiş farklılığıyla birlikte, dilin yapısı (sözdizimi) ve söz varlığı da değişmektedir. O kadar ki, bu farklılıklar zamanla lehçelerin birer dil olmasına bile yol açmaktadır. Söz gelimi, Latincenin çeşitli lehçeleri arasındaki farklılık zamanla o kadar büyümüştür ki, sonunda Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Portekizce, Rumence gibi diller ortaya çıkmıştır.
Adriyatik Denizi'nden Çin Denizi'ne kadar uzanan çok geniş bir coğrafyada yaşayan Türkçe de birçok lehçelere ayrılmıştır: Batı Türkçesinin Anadolu, Azerî, Türkmen lehçeleri gibi ve Özbek lehçesi, Kazak lehçesi, Kırgız lehçesi...
Lehçenin ayrı bir dile dönüşmesi olayına Türk dilinde de rastlanmaktadır. Yaşayan Türk lehçelerinden ikisi, bugün artık birer dile dönüşmüştür. Bunlardan biri, Sibirya'da Lena Nehri'nin iki yanında yaşayan Yakut Türklerinin konuştuğu Yakutça diğeri ise, Orta Volga bölgesinde Kama Irmağı'nın Volga'ya kavuştuğu yerde yaşayan Çuvaş Türklerinin dili olan Çuvaşçadır.
Bunların her biri kendi dinamikleri içerisinde harekete etmiştir. Çağatayca'da Moğol ve Rusca kelimeler ağır basarken, Azerice'de Fars Arap, Anadolu Lehçesinde ise Fars Arap olduğu kadar Latin-İtalyan Rum… kelimeleri dile girmiştir.
Tabii bunu sadece Türkçe aldı diye bakmak eksik v e yanlış olur. Türkçe'den de komşu ve hakim dillere de binlerce kelime geçmiştir. Kuşak, yoldaş, paşa, yoğurt buların en ünlüleridir.
Kısaca anlatmaya çalıştığım bu tarihi, coğrafi, dini sosyolojik...etkenlerin doğal sonucu Türkçe'de diğer coğrafyalarda yaşayan Türkler arasında anlaşmada zorluklar ortaya çıkmış ve her bir Türk kökenli devletin kendi dili ortaya çıkmıştır. Ama bu hiçbir zaman onların Türkçe olduğu gerçeğini değiştirmez.
Nitekim M. Özden eleştiri ve yorumunda hepsinden Türkçe diye söz eder. Türkiye Türkçesi, Kuzey Azerbaycan Türkçesi, Kırgız Türkçesi gibi. Ama Latinceden amel olan İspanyol-Portekiz-İtalyan dillerine kimse İtalyan Latincesi filan deme garabetine düşmez.
Türkçe tasarrufu çok seven, az kelime ile derdini anlatan bir dildir. Bu nedenle Azerbaycan Türkçesi, Anadolu ya da Türkiye Türkçesi yerine yanlış veya doğru kısaca Azerice, Kırgızca, Kazakça demeyi tercih eder.
Bu tartışmalara faace sayfalarının sığ, yüzeysel ortamında değinmek yanıltıcı olur. Örneğin ben Azerice'ye Anadolu’nun bir lehçesi filan demedim. Diyemem de ama her nasılsa böyle algılayanlarda olmuş.
Sonuç. Mevlana’nın mesnevisi 25 bin 700 beyittir. Tasavvufu anlatmaya çalışmıştır. Oysa Yunus Emre bir tek beyitle tasavvufu özetlemiştir.
"Ete kemiğe büründüm
Yunus diye göründüm."
Ayrı bir dil olarak telakki edilen dillere dahi Türkçe denildiğine göre bir mesele yoktur. İster Kırgız, ister Kazak, ister Uygur ister, Anadolu Türkçesi olsun. Sonuçta hepsi Türkçe kökenlidir. Türkçenin o kendine özgü kuralları işlemektedir.Bunların ortak kelimeleri Türkçe olarak ağırlıklıdır. Türkçe’nin genel ve özel kuralları geçerlidir. Yalnızca söyleyiş farklılıkları onların aynı kökenden ve aynı dilden oldukları gerçeğini değiştirmez
Ali Şir Nevai, Divan-ı Lügat-üt Türk-Kutadgu Bilig, Dede Korkut hepsi Türkçenin eşsiz eserleridir. Fuzuli, Köroğlu, Dede Korkut Nasreddin Hoca, Cengiz Aytmatov… bütün Türk dünyasının ortak simalarıdır.

Dar, darılmak, dargın aynı kökenden türemişlerdir.Ama Anadolu’da darıxmak yoktur.Unutulmuştur.

Aparmak Anadolu’da kullanılmaz ama apar topar aynı köktendir ve kullanılır.

Yüngül kelimesi Anadolu’da yoktur ama yün vardır. Yüngül de yün gibi hafif-insan için ise basit kişilikli anlamında kullanılır.

Çimmekten çimerlik banyo karşılığı ne kadar güzel ve arı bir kelimedir.Çimmek unutulmaya yüz tutmuştur.Yerini batı hayranlığının sonucu "duş almak" tutmaktadır.

Köynek-giynek elbise giysi karşılığı olarak ne de hoştur.
Yıldız-ulduz-julduz-cııldız-yolduz şeklinde söylenmesi onun Türkçe olduğu gerçeğini değiştirmemektedir.
En uzak akrabamız sayılan Kazakça'dan bir kaç örnek vererek yazımı tamamlamak istiyorum.
TÜRKÇE                                                 KAZAKÇA
bir             bir
ben men
ne ne
yıl jıl
gün kün
iyi jaksi-yakşi
kadın katın
bunlar kim bular kim
Kitabın üstündeki kalemimi kim aldı                     Kitaptın üstündegi kalamımdı kim aldı
Her insanın hayalleri vardır             Er adamın kıyalı bar
Dostlarımı görmek için Türkiye'ye gittim Dostlarımdı körü üşin Türkiya'ga kettim

Herkesin maksadı bir ama rivayet muhtelifSpacenuke Spacenuke Facebook Facebook Twitter Twitter FriendFeed FriendFeed

Gönderen:akayhoca   Tarih:09 Nisan 2019   Puan:40   Toplam 328 defa okundu
 Önceki sayfa « » Sonraki sayfa
   Tavsiye et    Kaydet
   Yorum ekle    Yazdır
Puan ver 
 
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
   
 
Son Eklenen
DEVRİM NEDİR HANGİ TARİHSEL OLAYLAR DEVRİM KABUL EDİLİR
Botan Yöresinde Bir Hafta-1
NUHUN GEMİSİ OPERASYONLARI
AZERİCE-AZERBAYCAN TÜRKÇESİ LEHÇE VE MÜCAHİT ÖZDEN HUN’UN YAZDIKLARININ
SEVİNCİMİZİ BELLİ ETMEYELİM!
IĞDIR SEÇİM SONUÇLARININ ÇÖZÜMLENMESİ ADAYLARIN VE DAHİ RAKAMLARIN DİLİ
Mücahit Hun'un “Azerice ve Kürtçe üzerine Bir Kaç Not..” Yazısı hakkında
(Mecit Hun'un vefatı üzerine 21 yıl önce yazdığım yazı) BİR YILDIZ KAYDI
ŞAİRLERİN ETKİNLİKLERİNE DOKUNUŞLAR
50 YILDIR KULAĞIMDA ÇINLAYAN SES!
MÜCAHİT ÖZDEN HUN IĞDIR BASININDA
11 YIL ÖNCEKİ DTP MİTİNGİ NOTLARI
YÜZ YIL ÖNCE PATATES, PATLICAN ,BAKLA KUYRUĞU
ALDIRMA GÖNÜL
GEÇMİŞE YOLCULUK
VALİ ÜNLÜ BU SEFER BENİ ŞAŞIRTMADI
SENİ GÖRMEYE İKİ GÖZ YETMEZ
BİR EVVELKİ BELEDİYE SEÇİMLERİNDE YAZMIŞTIM
ANKETİMDEN ÇIKAN KİMİ SONUÇLAR
MİLLET NEDİR
İKİ ZIT AHLÂK
BİR PORTRE: RAŞİD İLHAN DEVLET HASTANESİ BAŞHEKİMİ
GÜZELLERİN ORGANİĞİNİ (DOĞALINI) BULMAK ARTIK ÇOK ZOR
REVAN SANTRALİ KANSER YAYIYOR
O ADAY BU ADAYIN LEHİNE ÇEKİLDİ VEYA ÇEKİLMELİDİR
BELEDİYE PARKININ VAZİYET DURUMLARI
O ADAY BU ADAYIN LEHİNE ÇEKİLDİ VEYA ÇEKİLMELİDİR
İYİ Kİ BELEDİYE BAŞKANI DEĞİLİM
HASTANELER VE ESKİ DOKTORLAR
MHP’NİN ADAYI KİM Mİ OLACAK
ADLİYENİN ADİL OLMAYAN BİNASI
ERİVAN SANTRALİ TEHDİT EDİYOR
ELİNİZİ ÇEKİN IĞDIR'IN ÜZERİNDEN
EYİ DEMEZLER LAFI EVDE KALMIŞ KIZ KURUSUNUN BAHANESİDİR
ÖLENİN ARDINDAN AĞLAMA(MA) K
ŞEHRİ TEMİZ TUTMAK YALNIZCA BELEDİYENİN İŞİ MİDİR
SENİ SEVİYORUM
ERMENİ MESELESİ ÜZERİNE DÜŞÜNCELER
HDP TUZLUCA İLÇE KONGRESİ YAPILDI
GÜNAHKAR OLMAK
BU DOĞA TAHRİBATINA KİM DUR DİYECEK
IĞDIR’IN ÇEVRE İLLER İLE KIYASLANMASI
HER HALK HAREKETİ DEVRİM DEĞİLDİR
EĞİTİMDE BAŞARININ ÖLÇÜTÜ
SÖMÜRÜ, HER YERDE
BİR PORTRE: ÖZKAN YOLCU İL TARIM MÜDÜRÜ
IĞDIR ŞEHİR OLACAK MI?
ÜNİVERSİTEMİZ TÜRKÇE’YE DAHA BİR ÖZEN GÖSTERMELİDİR
TÜRKLERDE KURBAN GELENEĞİ
İMAR PLANI
KARAYOLLARININ BUROKRAT KAFASI
NURETTİN ARAS BELEDİYE BAŞKANLIĞINA ADAY MI?
FANTEZİ
KARPUZ YEMEK BİR MARİFET İDİ
LEYLEK
ARAS GAZETESİ DOĞARKEN
SİYASETÇİLER ANKARA YOLLARINDA
YAKIN PLAN MUHARREM İNCE OLAYI
LEYLEK
KAĞIZMAN IĞDIR’A BAĞLANMALIDIR
ORDU İÇİN DİNSİZ DEDİLER)
SEÇİMLER NASIL SONUÇLANIR
NURETTİN ARAS ALLAHAŞKINA BİR DE SÖZ DİNLE YA
BANA GENÇLİĞİMİ VEREBİLECEK MİSİNİZ
ÇOCUKLUĞUMUZDA...
SİYASİLER MATEMATİĞİNİZİ YİYİM SİZİN
IĞDIR’IN İLK BELEDİYE BAŞKANI KİM
YAZANIN ELİNE SAĞLIK
BAY VALİ ÜNLÜ, BU İSTİKRARSIZLIK NEDEN
SİYASET PAZARI AÇILDI
SİYASET PAZARI AÇILDI
SEVERİM-SEVİYORUM
NASIL İNTİHAR ETSEM
SENİ SEVİYORUM
NURETTİN ARAS’A AÇIK İDDİA DAVETİ
İŞADAMLARI PROFİLİ DEĞİŞTİ
NURETTİN ARAS'A AÇIK YAZIMA TEPKİLER,YORUMLAR
Bozuk Simit Paraları İle Cenneti Satın Almak…
Bozuk Simit Paraları İle Cenneti Satın Almak…
KOMÜNİST
YAŞAMIN İLAHİ FISILTISINA KULAK VER...
KEŞKELER DÜNYASINDA BİR GEZİNTİ
NURETTİN ARAS’ A VE KAMUOYUNA AÇIK BİR YAZI
NEVRUZ'UMU ARIYORUM
HAYATI DOYASIYA YAŞAYIN
KIRMIZI, TÜRK BAYRAĞININ RENGİ DEĞİLDİR !..
ÇEVRE KOMİSYONU BAŞKANLIĞINA
YAZAR YETİŞTİRİLEBİLİR Mİ
BAŞIMIZA TAŞ YAĞACAK
Aşkı evlilik değil, monotonluk öldürüyor
ASKERLİKTEN MUAF TUTULMA TALEBİ
ABD CEPHEDE HİÇ BİR SAVAŞI KAZANMAMIŞTIR
Herkese Bir Teşekkür -Yeşil Iğdır Gazetesi-Eylül 2001 Cabbar ŞIKTAŞ
İL ÖZEL İDARESİ MİSYONUNU TAMAMLADI MI
İSLAMİ BURJUVA OLMAAAAZ
Seni Seviyorum : Teoride mi, pratikte mi?
CEHENNEMİN DAYANILMAZ MUTLULUĞU
BU ÇEŞMEDEN SU İÇMEK MÜSLÜMANLARA HARAM veya KAHROLSUN İSRAİL BOŞ SLOGANLARI
BİR ANANIN OĞULLARINA MEKTUBU ve ALDIĞI KARŞILIKLAR
BAŞKAN MURAT YİKİT ÇOK YANNIŞ YAPIYOSUNUZ
MAKAM VE KOLTUK SAHİPLERİNİN İŞ YOĞUNLUĞU NE ÖLÇÜDE DOĞRU
SİYAH BEYAZ FİLMLERİN ZENGİNLERİ VE ŞİMDİKİLER
REKTÖR ALMA PEK HAKLISINIZ AMMA
ANDOLSUN ZARRAB’IN BAŞINA…
Kolestrolü Olanlar Bu Yazıyı Okuyun KOLESTEROL OYUNLARI...
DUADAN MEDET UMMAK TANRI'NIN KURALLARINA KARŞI ÇIKMAKTIR
TÜRKİYE VE TÜRKLER HAKKINDA TUHAF BİLGİLER
NAZAR DEĞMESİN NE DE ÇOK DERNEĞİMİZ VAR VE BUNLAR NE İŞE YARAR NE YAPARLAR
İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ NARGİLE İÇİMİ SERBEST Mİ
VALİLİĞE AÇIK DİLEKÇE
ELEŞTİRİLERİN İNSAFSIZLIĞI-HAKSIZLIĞI
ARAS ELEKTRİK'İN AYLIK HABER BÜLTENİ VE ÇALIŞMALARI
87 YAŞINDAKİ BİR İNSAN YAŞLI DEĞİLDİR-
IĞDIR’IN İLK BELEDİYE BAŞKANI KİM
NASRETTİN HOCA VE ADALET
SANAL DEĞİL GERÇEK AŞKIBULMANIZ DİLEĞİYLE
NUHUN GEMİSİ OPERASYONLARI
NUHUN GEMİSİ OPERASYONLARI
AHLAKI AHLAKÇI KESİLENLER YEDİ BİTİRDİ
Efkan ÖTGÜN --HEY GİDİ ESKİ GÜNLER
15 YILI PARALEL KARGALAR ÇALDI
VİLAYETTEKİ YANGIN ÜZERİNE SORULAR
KIZ TAVLAMAK İÇİN TÜYOLAR(HADİ İYİSİNİZ)
KADIN GİBİ KADIN (OLUN)
VALİLİK DAHİL REKTÖRLÜK DAHİL KURUMLAR TÜRKÇE'DEN DÖKÜLÜYORLAR
EVLENMEK-KATLANMAK
AŞK ESPRİLERİ
IĞDIR'DA DARBE GİRİŞİMİNİ KİM ÖNLEDİ
İL MÜFTÜSÜ KULAZ: "İyilik Kenti Iğdır Halkına TEŞEKKÜRLER"
NEREDE O ÇOCUKLUĞUMUZDAKİ GÜNLER
87 Yaşındaki bir insan YAŞLI DEĞİLDİR
VALİ ALPMAN'IN ARDINDAN
DR. EROL İLE TAM YİRMİ YIL SONRA
İlginç Ama Bir o kadar da Güzel Türk Huyları
ÇİN SEDDİNİN YAPILMASINA NEDEN OLAN TÜRKLER BU GÜN KENDİ SINIRINA SET ÇEKİYOR
BİR PORTRE: AV.MURAT YİKİT Belediye Başkanı
GİDİN ÜÇ AYLARDA DA ORUÇ TUTUN CANIM
ALEVİLİĞİN ŞİİLİKTEN FARKI
NURETTİN ARAS'IN VE BENİM GÜNAHIMI ALIYORSUNUZ
SİYASETE GİDEN YOL BENİM BÜROMDAN GEÇER
ASKERLİKTEN NASIL MUAF OLUNUR
ŞEHRİN YARISINA DOĞALGAZ BU YIL VERİLECEK
HDP!NİN İL GENEL MECLİS ADAYLARI
BİR PORTRE: Prof.Dr.M.ALMA Üniversite Rektörü
BAŞHEKİM NEVRUZ EREZ BU HANGİ KİTABA UYUYOR
ŞADİ EREN HOCA KAZIN AYAĞI ÖYLE DEĞİL
BAY ŞADİ EREN-2 İLAHİYAT FAKÜLTESİ DEKANI
HAYIR BENİ HEP UYUZ EDER
ÇAY İÇME ALIŞKANLIĞIMIZ
ÇOCUĞA İSİM KOYMANIN ALTINDAKİ DERİNLİK
EY KANADALI KAFİRLER SİZE NE MÜSLÜMANLARDAN
İŞ ADAMI MI DİŞ ADAMI MI?
İNSANLIĞIN GELİŞİMİNDE SAVAŞLARIN ROLÜ
VALİ AHMET TURGAY ALPMAN YENİ YILDA HASTANEYİ ZİYARET ETTİ
YILBAŞI MI DEDİNİZ
PALYATİF BAKIM MERKEZİ “YILLARA YAŞAM” KATIYOR
Medya kıyameti nasıl duyurur
TANRI-ŞEYTAN ÜZERİNE
BİREYSEL HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİ BİRAZ DAHA GENİŞLETELİM ANACIIIM
“Bir Kitap Çıkıyor, Çıkmışlardan Farklı”
AŞK MI YOKSA
EL VELAYETİ HIFZSIHHA HEYETİNDEN HAVA KİRLİLİĞİ CİHETİNDE ÇOK MÜHİM KARARLAR
ŞİMDİ MEVLİT MODA
İSLAMCILIĞIN cıcığını çıkarttınız-Mehmet Şevket Eygi-
AY VALLA BEN DE OKUMUŞUM
NURETTİN ARAS'TAN AÇIKLAMALAR
GÜNDÜZ MURGUL: HAŞHAŞİLER
TÜRKİYE CENNETSE BEN GAVURUN CEHENNEMİNE RAZIYIM
İLAHİYAT FAKÜLTESİ DEKANI PRO.F ŞADİ EREN HOCAYA
AKAY HOCA, AKAY AKTAŞ'I ANLATIYOR
OKULLAR AÇILDIĞINDA HEP ÜŞÜRÜM
MİLLETVEKİLİMİZ NURETTİN ARAS’A ÇAĞRIDA BULUNUYORUM
TÜRKMENİSTAN VAR, TÜRKİSTAN VAR, TÜRKİYE VAR… AMA TÜRK YOK (MUŞ)
SINIF ARKADAŞIM TARIK AKAN
IĞDIR MUVAKKAT VALİSİ HÜSEYİN ÇAPKIN’A AÇIK MEKTUP
DOKTORA GİTMEYİN DERİM
VALİ KİMİN VALİSİ??!!?!...
BİR PORTRE: Av.Kurban GÜL Baro Başkanı
BANA KİM MASAL ANLATACAK
RAKINAME
HALKIN HANGİ DEĞER YARGILARI
DEMOKRATLARA BAK DEMOKRATLARA
GÜLENLER Mİ, GÜLMEYENLER Mİ?
FETULLAH EFENDİ BUNLARI İPNOTİZE EDİP AFSUNLADI MI
NE KADAR ÖZGÜRSÜNÜZ
DARBELER: IĞDIR’DAN İSTANBUL’A…
VALİ YARDIMCISI MEVLÜT ÖZMEN’E AÇIK SORULAR
MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ
DİLİMİZ TÜRKÇE ÜZERİNE
ALKOLÜN ZARARLARI MI DEDİNİZ
ACIYI DA YAŞAMAK GEREK
TÜRKLER GİBİ EĞLENMEK
AH KALDIRIMLAR
AÇILIMI AÇAN DEV RÖPORTAJ
KÜRTLER ELBETTEKİ İLERİ GİDECEKTİR
IĞDIR’DAN AZERİLER-KÜRTLER BİR GECEDE GİTSELER!…
ECZ.SABAHAT KARAGÖZ ADAM SATMAK MODA OLDU
BENİM GÜNAH İŞLEME ÖZGÜRLÜĞÜM YOK MUDUR
AHLAKINIZI SEVSİNLER
YAZIN ÇOK GÜZEL AMA
FARKLILIKLARIMIZ MI FAZLA ORTAK YANLARIMIZ MI
IĞDIR’DAN AZERİLER-KÜRTLER BİR GECEDE GİTSELER!…
MİLLET NEDİR
3D Printer Nedir ?
GÜNEŞ BENİM İÇİN DOĞUYOR
SANAL ARKADAŞLIK
NEVRUZ DOĞAL OLAYLAR TEMELLİDİR
Dos saldırısı nedir ve nasıl korunulur ?
KARA GÜNLER – KARANLIK GÜNLER
ANADOLU DEĞİL ANAYURT
Popüler
VALİ YARDIMCISI MEVLÜT ÖZMEN’E AÇIK SORULAR
3D Printer Nedir ?
NURETTİN ARAS’ A VE KAMUOYUNA AÇIK BİR YAZI
KARA GÜNLER – KARANLIK GÜNLER
BAŞHEKİM NEVRUZ EREZ BU HANGİ KİTABA UYUYOR
DEMOKRATLARA BAK DEMOKRATLARA
GÜNEŞ BENİM İÇİN DOĞUYOR
IĞDIR’DAN AZERİLER-KÜRTLER BİR GECEDE GİTSELER!…
MİLLET NEDİR
SANAL ARKADAŞLIK
Dos saldırısı nedir ve nasıl korunulur ?
BAŞKAN MURAT YİKİT ÇOK YANNIŞ YAPIYOSUNUZ
İLAHİYAT FAKÜLTESİ DEKANI PRO.F ŞADİ EREN HOCAYA
ECZ.SABAHAT KARAGÖZ ADAM SATMAK MODA OLDU
NURETTİN ARAS'A AÇIK YAZIMA TEPKİLER,YORUMLAR
BİR PORTRE: Av.Kurban GÜL Baro Başkanı
KÜRTLER ELBETTEKİ İLERİ GİDECEKTİR
ANADOLU DEĞİL ANAYURT
BAY VALİ ÜNLÜ, BU İSTİKRARSIZLIK NEDEN
AKAY HOCA, AKAY AKTAŞ'I ANLATIYOR
HDP!NİN İL GENEL MECLİS ADAYLARI
AÇILIMI AÇAN DEV RÖPORTAJ
BİR PORTRE: AV.MURAT YİKİT Belediye Başkanı
IĞDIR’DAN AZERİLER-KÜRTLER BİR GECEDE GİTSELER!…
VALİLİĞE AÇIK DİLEKÇE
NEVRUZ DOĞAL OLAYLAR TEMELLİDİR
AHLAKINIZI SEVSİNLER
BİR PORTRE: Prof.Dr.M.ALMA Üniversite Rektörü
BENİM GÜNAH İŞLEME ÖZGÜRLÜĞÜM YOK MUDUR
FETULLAH EFENDİ BUNLARI İPNOTİZE EDİP AFSUNLADI MI
ACIYI DA YAŞAMAK GEREK
AY VALLA BEN DE OKUMUŞUM
SINIF ARKADAŞIM TARIK AKAN
IĞDIR'DA DARBE GİRİŞİMİNİ KİM ÖNLEDİ
BAY ŞADİ EREN-2 İLAHİYAT FAKÜLTESİ DEKANI
YAZIN ÇOK GÜZEL AMA
ŞADİ EREN HOCA KAZIN AYAĞI ÖYLE DEĞİL
TANRI-ŞEYTAN ÜZERİNE
DİLİMİZ TÜRKÇE ÜZERİNE
TÜRKLER GİBİ EĞLENMEK
IĞDIR’IN İLK BELEDİYE BAŞKANI KİM
DARBELER: IĞDIR’DAN İSTANBUL’A…
ŞİMDİ MEVLİT MODA
NURETTİN ARAS'IN VE BENİM GÜNAHIMI ALIYORSUNUZ
OKULLAR AÇILDIĞINDA HEP ÜŞÜRÜM
NURETTİN ARAS’A AÇIK İDDİA DAVETİ
DOKTORA GİTMEYİN DERİM
PALYATİF BAKIM MERKEZİ “YILLARA YAŞAM” KATIYOR
IĞDIR MUVAKKAT VALİSİ HÜSEYİN ÇAPKIN’A AÇIK MEKTUP
FARKLILIKLARIMIZ MI FAZLA ORTAK YANLARIMIZ MI
NE KADAR ÖZGÜRSÜNÜZ
MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ
TÜRKİYE CENNETSE BEN GAVURUN CEHENNEMİNE RAZIYIM
SİYASETE GİDEN YOL BENİM BÜROMDAN GEÇER
NURETTİN ARAS ALLAHAŞKINA BİR DE SÖZ DİNLE YA
ALKOLÜN ZARARLARI MI DEDİNİZ
HALKIN HANGİ DEĞER YARGILARI
RAKINAME
BANA KİM MASAL ANLATACAK
HAYIR BENİ HEP UYUZ EDER
ASKERLİKTEN NASIL MUAF OLUNUR
MİLLETVEKİLİMİZ NURETTİN ARAS’A ÇAĞRIDA BULUNUYORUM
NURETTİN ARAS'TAN AÇIKLAMALAR
VALİ KİMİN VALİSİ??!!?!...
VALİ ALPMAN'IN ARDINDAN
TÜRKMENİSTAN VAR, TÜRKİSTAN VAR, TÜRKİYE VAR… AMA TÜRK YOK (MUŞ)
BAŞIMIZA TAŞ YAĞACAK
EL VELAYETİ HIFZSIHHA HEYETİNDEN HAVA KİRLİLİĞİ CİHETİNDE ÇOK MÜHİM KARARLAR
AH KALDIRIMLAR
GÜNDÜZ MURGUL: HAŞHAŞİLER
VİLAYETTEKİ YANGIN ÜZERİNE SORULAR
İSLAMCILIĞIN cıcığını çıkarttınız-Mehmet Şevket Eygi-
GÜLENLER Mİ, GÜLMEYENLER Mİ?
Medya kıyameti nasıl duyurur
AHLAKI AHLAKÇI KESİLENLER YEDİ BİTİRDİ
DR. EROL İLE TAM YİRMİ YIL SONRA
BİREYSEL HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİ BİRAZ DAHA GENİŞLETELİM ANACIIIM
VALİLİK DAHİL REKTÖRLÜK DAHİL KURUMLAR TÜRKÇE'DEN DÖKÜLÜYORLAR
SEÇİMLER NASIL SONUÇLANIR
CEHENNEMİN DAYANILMAZ MUTLULUĞU
AŞK MI YOKSA
NASRETTİN HOCA VE ADALET
KIZ TAVLAMAK İÇİN TÜYOLAR(HADİ İYİSİNİZ)
EY KANADALI KAFİRLER SİZE NE MÜSLÜMANLARDAN
BU ÇEŞMEDEN SU İÇMEK MÜSLÜMANLARA HARAM veya KAHROLSUN İSRAİL BOŞ SLOGANLARI
87 YAŞINDAKİ BİR İNSAN YAŞLI DEĞİLDİR-
ÇOCUĞA İSİM KOYMANIN ALTINDAKİ DERİNLİK
VALİ AHMET TURGAY ALPMAN YENİ YILDA HASTANEYİ ZİYARET ETTİ
SİYASET PAZARI AÇILDI
ÇAY İÇME ALIŞKANLIĞIMIZ
AŞK ESPRİLERİ
ELEŞTİRİLERİN İNSAFSIZLIĞI-HAKSIZLIĞI
İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ NARGİLE İÇİMİ SERBEST Mİ
DUADAN MEDET UMMAK TANRI'NIN KURALLARINA KARŞI ÇIKMAKTIR
ASKERLİKTEN MUAF TUTULMA TALEBİ
NAZAR DEĞMESİN NE DE ÇOK DERNEĞİMİZ VAR VE BUNLAR NE İŞE YARAR NE YAPARLAR
87 Yaşındaki bir insan YAŞLI DEĞİLDİR
ÇİN SEDDİNİN YAPILMASINA NEDEN OLAN TÜRKLER BU GÜN KENDİ SINIRINA SET ÇEKİYOR
KADIN GİBİ KADIN (OLUN)
İlginç Ama Bir o kadar da Güzel Türk Huyları
SİYASETÇİLER ANKARA YOLLARINDA
SİYAH BEYAZ FİLMLERİN ZENGİNLERİ VE ŞİMDİKİLER
ANDOLSUN ZARRAB’IN BAŞINA…
NEREDE O ÇOCUKLUĞUMUZDAKİ GÜNLER
ŞEHRİN YARISINA DOĞALGAZ BU YIL VERİLECEK
15 YILI PARALEL KARGALAR ÇALDI
KEŞKELER DÜNYASINDA BİR GEZİNTİ
MAKAM VE KOLTUK SAHİPLERİNİN İŞ YOĞUNLUĞU NE ÖLÇÜDE DOĞRU
YILBAŞI MI DEDİNİZ
ALEVİLİĞİN ŞİİLİKTEN FARKI
GİDİN ÜÇ AYLARDA DA ORUÇ TUTUN CANIM
İNSANLIĞIN GELİŞİMİNDE SAVAŞLARIN ROLÜ
SANAL DEĞİL GERÇEK AŞKIBULMANIZ DİLEĞİYLE
ARAS GAZETESİ DOĞARKEN
Kolestrolü Olanlar Bu Yazıyı Okuyun KOLESTEROL OYUNLARI...
EVLENMEK-KATLANMAK
REKTÖR ALMA PEK HAKLISINIZ AMMA
Herkese Bir Teşekkür -Yeşil Iğdır Gazetesi-Eylül 2001 Cabbar ŞIKTAŞ
Efkan ÖTGÜN --HEY GİDİ ESKİ GÜNLER
NUHUN GEMİSİ OPERASYONLARI
ÇEVRE KOMİSYONU BAŞKANLIĞINA
İŞADAMLARI PROFİLİ DEĞİŞTİ
TÜRKİYE VE TÜRKLER HAKKINDA TUHAF BİLGİLER
BİR ANANIN OĞULLARINA MEKTUBU ve ALDIĞI KARŞILIKLAR
NASIL İNTİHAR ETSEM
IĞDIR’IN İLK BELEDİYE BAŞKANI KİM
“Bir Kitap Çıkıyor, Çıkmışlardan Farklı”
YAŞAMIN İLAHİ FISILTISINA KULAK VER...
İŞ ADAMI MI DİŞ ADAMI MI?
Aşkı evlilik değil, monotonluk öldürüyor
İSLAMİ BURJUVA OLMAAAAZ
YAZAR YETİŞTİRİLEBİLİR Mİ
ARAS ELEKTRİK'İN AYLIK HABER BÜLTENİ VE ÇALIŞMALARI
KAĞIZMAN IĞDIR’A BAĞLANMALIDIR
Bozuk Simit Paraları İle Cenneti Satın Almak…
KOMÜNİST
HAYATI DOYASIYA YAŞAYIN
NEVRUZ'UMU ARIYORUM
NUHUN GEMİSİ OPERASYONLARI
İL ÖZEL İDARESİ MİSYONUNU TAMAMLADI MI
YAZANIN ELİNE SAĞLIK
NURETTİN ARAS BELEDİYE BAŞKANLIĞINA ADAY MI?
ABD CEPHEDE HİÇ BİR SAVAŞI KAZANMAMIŞTIR
SEVERİM-SEVİYORUM
Seni Seviyorum : Teoride mi, pratikte mi?
ÇOCUKLUĞUMUZDA...
İL MÜFTÜSÜ KULAZ: "İyilik Kenti Iğdır Halkına TEŞEKKÜRLER"
SİYASİLER MATEMATİĞİNİZİ YİYİM SİZİN
SENİ SEVİYORUM
BANA GENÇLİĞİMİ VEREBİLECEK MİSİNİZ
Bozuk Simit Paraları İle Cenneti Satın Almak…
KIRMIZI, TÜRK BAYRAĞININ RENGİ DEĞİLDİR !..
TÜRKLERDE KURBAN GELENEĞİ
YAKIN PLAN MUHARREM İNCE OLAYI
KARPUZ YEMEK BİR MARİFET İDİ
EYİ DEMEZLER LAFI EVDE KALMIŞ KIZ KURUSUNUN BAHANESİDİR
SİYASET PAZARI AÇILDI
LEYLEK
BİR PORTRE: ÖZKAN YOLCU İL TARIM MÜDÜRÜ
HER HALK HAREKETİ DEVRİM DEĞİLDİR
EĞİTİMDE BAŞARININ ÖLÇÜTÜ
FANTEZİ
LEYLEK
ÜNİVERSİTEMİZ TÜRKÇE’YE DAHA BİR ÖZEN GÖSTERMELİDİR
ORDU İÇİN DİNSİZ DEDİLER)
IĞDIR’IN ÇEVRE İLLER İLE KIYASLANMASI
İMAR PLANI
IĞDIR ŞEHİR OLACAK MI?
KARAYOLLARININ BUROKRAT KAFASI
HDP TUZLUCA İLÇE KONGRESİ YAPILDI
SÖMÜRÜ, HER YERDE
ELİNİZİ ÇEKİN IĞDIR'IN ÜZERİNDEN
GÜNAHKAR OLMAK
ÖLENİN ARDINDAN AĞLAMA(MA) K
MHP’NİN ADAYI KİM Mİ OLACAK
O ADAY BU ADAYIN LEHİNE ÇEKİLDİ VEYA ÇEKİLMELİDİR
ADLİYENİN ADİL OLMAYAN BİNASI
ŞEHRİ TEMİZ TUTMAK YALNIZCA BELEDİYENİN İŞİ MİDİR
VALİ ÜNLÜ BU SEFER BENİ ŞAŞIRTMADI
SENİ SEVİYORUM
O ADAY BU ADAYIN LEHİNE ÇEKİLDİ VEYA ÇEKİLMELİDİR
ERMENİ MESELESİ ÜZERİNE DÜŞÜNCELER
REVAN SANTRALİ KANSER YAYIYOR
ERİVAN SANTRALİ TEHDİT EDİYOR
HASTANELER VE ESKİ DOKTORLAR
GEÇMİŞE YOLCULUK
BU DOĞA TAHRİBATINA KİM DUR DİYECEK
BELEDİYE PARKININ VAZİYET DURUMLARI
İYİ Kİ BELEDİYE BAŞKANI DEĞİLİM
BİR PORTRE: RAŞİD İLHAN DEVLET HASTANESİ BAŞHEKİMİ
GÜZELLERİN ORGANİĞİNİ (DOĞALINI) BULMAK ARTIK ÇOK ZOR
(Mecit Hun'un vefatı üzerine 21 yıl önce yazdığım yazı) BİR YILDIZ KAYDI
IĞDIR SEÇİM SONUÇLARININ ÇÖZÜMLENMESİ ADAYLARIN VE DAHİ RAKAMLARIN DİLİ
ANKETİMDEN ÇIKAN KİMİ SONUÇLAR
SENİ GÖRMEYE İKİ GÖZ YETMEZ
BİR EVVELKİ BELEDİYE SEÇİMLERİNDE YAZMIŞTIM
MÜCAHİT ÖZDEN HUN IĞDIR BASININDA
AZERİCE-AZERBAYCAN TÜRKÇESİ LEHÇE VE MÜCAHİT ÖZDEN HUN’UN YAZDIKLARININ
İKİ ZIT AHLÂK
MİLLET NEDİR
11 YIL ÖNCEKİ DTP MİTİNGİ NOTLARI
ŞAİRLERİN ETKİNLİKLERİNE DOKUNUŞLAR
ALDIRMA GÖNÜL
Mücahit Hun'un “Azerice ve Kürtçe üzerine Bir Kaç Not..” Yazısı hakkında
NUHUN GEMİSİ OPERASYONLARI
YÜZ YIL ÖNCE PATATES, PATLICAN ,BAKLA KUYRUĞU
DEVRİM NEDİR HANGİ TARİHSEL OLAYLAR DEVRİM KABUL EDİLİR
50 YILDIR KULAĞIMDA ÇINLAYAN SES!
SEVİNCİMİZİ BELLİ ETMEYELİM!
Botan Yöresinde Bir Hafta-1
Üyelik Menü
Üye adı :  
Şifre :  
Beni Hatırla
  Üye olun    
  Şifremi Unuttum   
Hasan TUFAN
CHP MEDYA DUVARINI AŞINCA…..
18 Nisan 2019
Akay AKTAŞ
DEVRİM NEDİR HANGİ TARİHSEL OLAYLAR..
18 Nisan 2019
Gündüz MURGUL
BİNBİRSURAT..
19 Nisan 2019
İslam Çankaya
BİR ŞEHRİN HİKAYESİNDE – IĞDIR..
9 Ocak 2017
Prof.Yavuz ÖZTÜRKLER
SOKAK HAYVANLARININ DRAMI..
5 Nisan 2019
Ekrem ŞEK
3D Printer Nedir ?..
4 Nisan 2016
Konuk YAZAR
Botan Yöresinde Bir Hafta-1..
17 Nisan 2019
ANKET
Bu site sizce nasıl olmuş ?
Çok güzel
Güzel
Normal
Biraz kötü
Çok kötü
Arama
  
 Site içi    Google
Müzik Player