Anasayfa   Forum   Haber   Resim   Video   İletişim   
19 Eylül Gaziler Günü nedeniyle Belediye Meydanı'nda Anma  |  YENİ DÖNEMİN İLK ASFALTINI DÖKTÜK  |  Iğdır belediye 76 spor 2019-2020 yılı futbol sezonu açılışını yaptı.  |  İŞADAMI ORUÇ ARAS TOPRAĞA GÖZYAŞLARI İÇİNDE VERİLDİ  |  KÜÇÜKBAŞ HAYVAN HIRSIZLIĞINDAN İKİ TUTUKLAMA  |  Türk ve Azerbaycanlı bir grup, Bakü'nün düşman işgalinden kurtuluşunun 101.  |  ADLİYEDE KAVGA: BİR ÖLÜ BİR YARALI  |  ASİMDER’DEN VALİ BİLMEZ’E TEŞEKKÜR…  |  Belediye eş Başkanları Yaşar Akkuş-Eylem Çelik  |  ANNE EŞEK YAVRUSUNU ÖLDÜREN KURTTAN İNTİKAMINI ALDI  |  
ANA SAYFA HABER RESİM VİDEO YAZILAR DUYURU Z.DEFTERİ İLETİŞİM
ÜYE OL / GİRİŞ
Kategori
Haberler
Resimler
Yazılar
Fıkra
Köşe Yazıları
Şiir
Güzel Sözler
Tarih
Slayt
Iğdır'ın Yüreğine Dokunanlar Iğdır'ın Yüreğine Dokunanlar
Genel Kültür
Avanak Avni ve Karikatür
İstatistik
Bugün  Toplam 
 Tekil 309  1301236 
 Online
 IP 18.206.48.142 
Son Yazılar
IĞDIR'A ADLİYE BİNASINDAN ÖNCE ONU YAPTIRACAK İRADE LAZIM
SAYIN VALİ BU ÇAĞRIYA KULAK VERİNİZ
MAŞALAR TETİĞİ, PAŞALAR FİŞİ ÇEKTİ
BİRBİRİMİZİ TUTARSAK KİMSE DÜŞMEZ
TÜRKİYE’NİN YURT DIŞINDAKİ ÜSLERİ VE ASKERLERİ
Köşe Yazıları Konuk YazarKonu Eklemek için Üyelik Seviyeniz Yetersiz

DAHA KÖTÜSÜ OLAMAZ! Zeki Sarıhan

           

DAHA KÖTÜSÜ OLAMAZ!

Zeki Sarıhan

04/09/2019

Tayyip Erdoğan’la yollarını ayıran bazı siyasetçilerin yeni partilerle milletin karşısına çıkma hazırlıkları uzun süredir gündemde. Hiç de acele etmiyorlar. Erdoğan’ın biraz daha yıpranmasını bekliyor gibiler. Buna karşılık Erdoğan bunların siyasette hiçbir varlık gösteremeyeceklerini ileri sürüyor. Seçimlerde alabilecekleri birkaç puanla onun oyunu yüzde ellinin altına düşürüp iktidarına son vermek istediklerini tekrarlayıp durmasına bakarak bu yeni partileşmelerden kaygı duyduğu da anlaşılıyor.

Kurulduğu günden beri, AKP’nin gidişini beğenmeyerek ondan kopan bazı kişiler oldu. Bunlar ya kenara çekildiler ya da başka mecralarda yollarına devam ettiler. Genel başkanlık için Erdoğan’ın karşısına çıkabilen kimse olmadı. O da böyle bir duruma izin vermeyeceğini, en yakınlarındakileri tırpanlayarak ya da onları çeşitli yollarla memnun ederek gösterdi.

Türkiye tarihinde sayısız parti kuruldu. Bunlardan yönetim düzeyinde veya üyelerden pek çok istifa oldu. Bazı partiler de üyelerinden bazılarını disiplinsizlik yaptıkları, farklı bir programı savundukları gerekçesiyle ihraç etti. Bir parti zor duruma düştüğü zaman paçasını kurtarmak için ondan istifa eden de çok insan olmuştur. Bu kişiler yeni dönemin getirdiği ağır yükü omuzlayamayacak olanlardır.

Parti varlığı, kayıtlı üyelerden ibaret de değildir. Onların bir taraftar kitlesi de vardır. Falan veya filan partili diye tanınan milyonlarca yurttaş, bir partinin üyesi değil taraftarıdır. Zaman gelir bu kitleler de partilerinden soğur, bıkar ve hatta karşısına de geçerler. Bu nedenle iktidar partisi bir bakmışsın ki sonraki seçimlerde muhalefete düşmüş, çok geçmeden de siyasi hayattan silinip gitmiş. İkinci Meşrutiyet’ten (1908) beri, şimdi mezarında yatan ve bir Fatiha okuyanı bile bulunmayan birçok partimiz vardır.

İTTİHAT TERAKKİ’NİN SONU

İkinci Meşrutiyet günlerinin kısa süren çok partili dönemini ortadan kaldıran, kendisi dışındaki partilere yaşama hakkı vermeyen İttihat ve Terakki’nin durumu ise daha farklıdır. O uyguladığı şiddet, savaş ve yolsuzluk politikalarıyla o kadar düşman kazanmıştı ki, 1918 Mütareke koşullarında son kongresini toplayarak kendisini feshetti. Partinin birinci derecede yöneticileri ülkeden kaçtılar. Mustafa Kemal Paşa da bir zamanlar bu partinin üyesi idi. İyi ki bu partiden zamanında ayrılmış, yoksa o da maceracı politikaların sonucu olarak yurt dışına kaçacak, belki de Enver, Talat, Cemal Paşalar gibi yurt dışında can verecekti. Gerçi, partinin ikinci derecede elemanlarıyla Teceddüt Partisi kurulmuşsa da bu parti bir varlık gösteremedi. İttihat Terakki’nin eski yönetici ve üyelerinden çoğu Anadolu Hareketinde yer aldılar ve sonra CHP’de faaliyet gösterdiler.

CHP’DEN AYRILANLAR

Siyasi hayatımızın en uzun ömürlü partisi CHP, doğurganlığı ile tanınır. İçinde birçok sınıf ve siyaset barındırdığı için bu partiden zaman içinde yeni partiler çıktı ki bunların ilki Demokrat Parti’dir. CHP de İttihat Terakki gibi maceracı ve savaşçı olmamakla birlikte hak ve özgürlükleri ortadan kaldırmış, millet onun iktidarı yıllarında yoksul kalmıştı. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra oluşan yeni uluslararası düzene uyup uyamayacağı da şüpheliydi. CHP Meclisin uzun süre milletvekilliği maaşı alan, bu partide başbakanlığa varıncaya kadar yönetim görevlerinde bulunan bazı kişiler, kendi hesaplarını vermeden, fırsat bu fırsattır diyerek yeni partileri Demokrat Parti’yi kurdular ve 1950’deki ilk serbest seçimlerde iktidar oldular.

Sağcı komutanların politikalarıyla uyum sağlamak için CHP’den istifa ederek yeni bir parti kuran Turhan Feyzioğlu ise fazla bir varlık gösteremedi. Fakat partilerin kimsenin tapulu malı olmadığını gösteren en ibretlik olay, partinin kurucularından genel başkanlık ve cumhurbaşkanlığı yapmış olan İsmet İnönü’nün Ecevit’e yenik düşünce parti üyeliğinden ayrılmasıdır.

ERDOĞANLARIN AYRILMASI

Türkiye siyasetinde ikinci ana damar Hürriyet ve İtilaf’çılıktır. Kısmen liberal politikasıyla Serbest Fırka, Demokrat Parti, Adalet Partisi, ANAP, Doğru Yol, onun varisleridir. Bu mirasın din politikasını koyulaştırarak kurulan Saadet, Millî Nizam, Refah gibi adlar taşıyan Erbakan’ın önderliğindeki partiden Erdoğan ve arkadaşlarının istifa etmesi ve Adalet ve Kalkınma Partisi adıyla yeni bir parti kurmalarının nedeni, dönemin iç ve dış koşullarıyla ilgilidir. Şöyle ki, İslam dünyasındaki İslam radikalizmi Batı’yı kaygılandırmaktaydı. (Afganistan ve Irak’ta olanlara bakınca bu kaygının yersiz olmadığı da anlaşılır.) Öte yandan siyasette aktif bir ortak durumunda olan Ordu da Erbakan iktidarının önünde bir set durumundaydı. 28 Şubat muhtırasını hatırlayalım.

İşte bu koşullar içinde Avrupa ve Amerika’ya, Orduya güvence veren iş bilir dinciler, kendilerinin demokrat, liberal olduklarını, Türkiye’nin temel yapısını koruyacaklarını, hatta hak ve özgürlükleri genişleteceklerini, yalnızca muhafazakâr olduklarını söyleyerek kaygıları yatıştırmaya çalıştılar. Sandıklardan aldıkları desteği öne sürerek adım adım bu hedeflerinden uzaklaştılar. Fetullahçılıkla ortaklık yaparak Türkiye’nin başını belaya soktular. Sonra onunla mücadele bahanesiyle ortada ne anayasa, ne parlamento, ne hukuk kaldı. En sonunda tek adam rejiminde karar kıldılar. İçte ve dışta yürüttükleri savaşçı politikalarla bir koalisyon ortağına kavuştularsa da iç barışı dinamitlediler.

Bu politikaların şimdiye kadar AKP’ye oy veren kitlelerde neden bir isyana sebep olmadığının ekonomik büyüme ve sosyal politikalarla ilgisi vardır ama nihayet bunun sonu da gelmiş görünüyor. Devletin bütün kaynaklarını ve bütün devlet kurumlarını partinin hizmetine koşarak ayakta kalmaya çalışan AKP için Cumhuriyet mitingleri ve Gezi eylemleri sona yaklaşılmakta olduğunun işaretleri idi. 31 Mart yerel seçimleri ve 23 Haziran’da tekrarlanan İstanbul seçimleri, sonun başlangıcı olduğunu gösteriyor.

BUNDAN DAHA KÖTÜSÜ OLAMAZ

Geçmişte AKP’de etkin rol üstlenmiş de olsalar, bundan böyle Erdoğan politikalarının sorumluluğunu üstlenmek istemeyen ve gelecekte oluşacak siyasi platformda yer almak isteyen bazı eski AKP’lilerin ve onlara katılacak olanların politikada başarılıp olup olamayacağı peşinen söylenemez. AKP bir süre daha başarı hikâyeleri, Müslümanlık ve ırkçılık politikalarıyla ve Kürt düşmanlığı ile bir kitleyi elde tutmaya çalışacaktır.

Yeni kurulacak partilerin programlarında ne vardır? Henüz açıklanmadıkları için bilmiyoruz. Bektaşi’nin henüz tatmadığı şarap için “Bu daha iyi” demesi gibi, AKP’nin politikalarından daha kötüsü olamaz. AKP içinden yeni partilerin çıkması, demokratik muhalefetin ve halkın yararınadır.

Devrimcilerin, Halkçıların ve özgürlükçülerin yapacağı şey, son referandum ve seçimlerde aralarındaki dayanışmayı bozmadan bugünkü gidişle mücadeleyi hızlandırmalarıdır. Gelişmeler, her şeyin daha iyi olacağını gösteriyor.(3 Eylül 2019)


Spacenuke Spacenuke Facebook Facebook Twitter Twitter FriendFeed FriendFeed

Gönderen:konukyazar   Tarih:04 Eylül 2019   Puan:0   Toplam 95 defa okundu
 Önceki sayfa « » Sonraki sayfa
   Tavsiye et    Kaydet
   Yorum ekle    Yazdır
Puan ver 
 
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
   
 
Son Eklenen
DAHA KÖTÜSÜ OLAMAZ! Zeki Sarıhan
DEMİRTAŞ’A ÖZGÜRLÜK
MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI NOT ETSİN…
KARGAYA BOKUN İLAÇ DEMİŞLER…
YURTTAŞLIK BİLİNCİ KABARIYOR
KURTULUŞ SAVAŞINDA DİN OLGUSU Zeki Sarıhan
Kurtuluş Savaşı Yazıları-9 KIRLARDAN ŞEHİRLERE
YARIM KALAN DEVRİM
Kurtuluş Savaşı Yazıları-2 TEMEL İLKE: MİLLETİN GÜCÜNE GÜVENMEK
KURTULUŞ SAVAŞI NE ZAMAN BAŞLADI?
31 Mart Yerel Seçim Sonuçları SONUN BAŞLANGICI OLABİLİR
NEVRUZ MU BALO MU?
ÖĞRETMEN VE DOZER
AZİZ NESİN ELBETTE HAKLIDIR, ÇÜNK܅
Dünya Kadınlar Gününde BİR KİTABIN HİKÂYESİ
BİZ NASIL BİR MİLLETİZ?
GÖRESİM GELDİ
ÖNEMLİ BİR İŞ YAPMAK İSTİYORSAN…
YILBAŞINI CEZA EVLERİNDE GEÇİRENLER İÇİN
SURİYE’NİN SEVR’İ Zeki Sarıhan
MANSUR YAVAŞ Zeki Sarıhan
İSİMLERİN ANLATTIĞI KÜLTÜR Zeki Sarıhan
SİYASİ İNTİHAR Zeki Sarıhan
m. kemal kitabı üzerine: NEDEN BÖYLE YAZIYOR? Zeki Sarıhan
BENİ BAĞLAMAZ Zeki Sarıhan
Zeki Sarıhan “KEŞKE YUNANLILAR KAZANSAYDI”
HEMŞERİ KİTAPLIĞI Zeki Sarıhan
HEMŞERİ KİTAPLIĞI Zeki Sarıhan
HEMŞERİ KİTAPLIĞI Zeki Sarıhan
ZEKİ SARIHAN: NAMAZDA GÖZÜ OLMAYANIN…
ZEKİ SARUHAN-FERİT OĞUZ BAYIR’IN MİRASI
GÜNDÜZ MURGUL: NEREDEN NEREYE IĞDIR
G.MURGUL: BİRLİĞİN KOŞULU
GÜNDÜZ MURGUL:YENİ YIL DİLEĞİ
Gündüz MURGUL: KÖRLEŞMİŞ TOPLUM
Gündüz MURGUL :“OKUDUĞUMUZU ANLAMIYORUZ “
Gündüz Murgul : ZÜMRÜD Ü ANKA
GÜNDÜZ MURGUL: İNADI BIRAK!
Gündüz MURGUL SUYUN BAŞI
Gündüz MURGUL “ESKİ” TÜRKİYE-“YENİ” TÜRKİYE
Popüler
GÜNDÜZ MURGUL: NEREDEN NEREYE IĞDIR
GÜNDÜZ MURGUL: İNADI BIRAK!
Gündüz MURGUL SUYUN BAŞI
G.MURGUL: BİRLİĞİN KOŞULU
Gündüz MURGUL “ESKİ” TÜRKİYE-“YENİ” TÜRKİYE
Gündüz Murgul : ZÜMRÜD Ü ANKA
Gündüz MURGUL :“OKUDUĞUMUZU ANLAMIYORUZ “
GÜNDÜZ MURGUL:YENİ YIL DİLEĞİ
Gündüz MURGUL: KÖRLEŞMİŞ TOPLUM
ZEKİ SARIHAN: NAMAZDA GÖZÜ OLMAYANIN…
Zeki Sarıhan “KEŞKE YUNANLILAR KAZANSAYDI”
ZEKİ SARUHAN-FERİT OĞUZ BAYIR’IN MİRASI
HEMŞERİ KİTAPLIĞI Zeki Sarıhan
SİYASİ İNTİHAR Zeki Sarıhan
HEMŞERİ KİTAPLIĞI Zeki Sarıhan
HEMŞERİ KİTAPLIĞI Zeki Sarıhan
BENİ BAĞLAMAZ Zeki Sarıhan
m. kemal kitabı üzerine: NEDEN BÖYLE YAZIYOR? Zeki Sarıhan
MANSUR YAVAŞ Zeki Sarıhan
İSİMLERİN ANLATTIĞI KÜLTÜR Zeki Sarıhan
SURİYE’NİN SEVR’İ Zeki Sarıhan
YILBAŞINI CEZA EVLERİNDE GEÇİRENLER İÇİN
GÖRESİM GELDİ
ÖNEMLİ BİR İŞ YAPMAK İSTİYORSAN…
BİZ NASIL BİR MİLLETİZ?
AZİZ NESİN ELBETTE HAKLIDIR, ÇÜNK܅
Dünya Kadınlar Gününde BİR KİTABIN HİKÂYESİ
YARIM KALAN DEVRİM
Kurtuluş Savaşı Yazıları-2 TEMEL İLKE: MİLLETİN GÜCÜNE GÜVENMEK
ÖĞRETMEN VE DOZER
31 Mart Yerel Seçim Sonuçları SONUN BAŞLANGICI OLABİLİR
NEVRUZ MU BALO MU?
Kurtuluş Savaşı Yazıları-9 KIRLARDAN ŞEHİRLERE
YURTTAŞLIK BİLİNCİ KABARIYOR
KURTULUŞ SAVAŞINDA DİN OLGUSU Zeki Sarıhan
KURTULUŞ SAVAŞI NE ZAMAN BAŞLADI?
KARGAYA BOKUN İLAÇ DEMİŞLER…
DEMİRTAŞ’A ÖZGÜRLÜK
MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI NOT ETSİN…
DAHA KÖTÜSÜ OLAMAZ! Zeki Sarıhan
Üyelik Menü
Üye adı :  
Şifre :  
Beni Hatırla
  Üye olun    
  Şifremi Unuttum   
Hasan TUFAN
MAŞALAR TETİĞİ, PAŞALAR FİŞİ ÇEKTİ..
11 Eylül 2019
Akay AKTAŞ
IĞDIR'A ADLİYE BİNASINDAN ÖNCE ONU ..
20 Eylül 2019
Gündüz MURGUL
HEDEF ATATÜRK..
3 Eylül 2019
İslam Çankaya
BİR ŞEHRİN HİKAYESİNDE – IĞDIR..
9 Ocak 2017
Prof.Yavuz ÖZTÜRKLER
Düdüğe Boş Üfürmek....
13 Mayıs 2019
Ekrem ŞEK
3D Printer Nedir ?..
4 Nisan 2016
Konuk YAZAR
ZAMAN KÖTÜ, KORKUYORUM SEVGİLİM!..
8 Eylül 2019
ANKET
Bu site sizce nasıl olmuş ?
Çok güzel
Güzel
Normal
Biraz kötü
Çok kötü
Arama
  
 Site içi    Google
Müzik Player